Zelixa – opinie, działanie, efekty – recenzja

5/5 - (1 vote)

Zelixa jest lekiem w postaci tabletek powlekanych, który ma za zadanie przyczynić się do utraty masy ciała. Jest zalecany dla osób które starają się zrzucić zbędne kilogramy, zwłaszcza w przypadku leczenia nadwagi oraz otyłości. Wskazaniem do stosowania leku jest brak uzyskiwania pożądanych rezultatów podczas odchudzania. Zelixa ma wspomagać uzyskiwane efekty, dlatego zażywanie preparatu powinno być połączone z odpowiednio dobraną dietą oraz aktywnością fizyczną.

Według producenta, lek ma odpowiadać za hamowanie łaknienia, wpłynąć na metabolizm oraz spowodować szybsze spalanie kalorii przez organizm. Preparat jest przystosowany do stosowania w farmakologicznym leczeniu otyłości u osób dorosłych. Substancją czynną leku Zelixa jest chlorowodór sibutraminy, który odpowiada za zatrzymanie łaknienia.

Lek zelixa został wycofany ze sprzedaży. Nie można go kupić legalnie na terenie Polski. Jego stosowanie może być niebezpieczne dla zdrowia.

Zelixa stosowanie i działanie

Na początek warto wspomnieć, że stosowanie leku Zelixa jest wskazane tylko dla osób, które nie uzyskały zmniejszenia masy ciała w odpowiadającym stopniu, a więc dotyczy to nieutracenia 5 kg w czasie trzech miesięcy. Zażywanie leku powinno być związane z kompleksowym leczeniem pod kontrolą lekarzy specjalisty i nie należy go stosować przez dłuższej niż rok. Po odstawieniu preparatu należy skonsultować się z lekarzem, który określi dany postęp, oraz stan organizmu.

Podstawowym warunkiem do uzyskania pożądanych efektów podczas kuracji jest wprowadzenie do życia odpowiednich nawyków żywieniowych, które pozwolą na utratę masy ciała. W przeciwnym razie może dojść do ponownego nabrania niepożądanych kilogramów. Podczas stosowania leku należy unikać spożywania alkoholu (ponieważ jest to sprzeczne ze wszelkimi zaleceniami dietetycznymi), oraz stosować się do wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego. Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, nie jest on także zalecany dla osób, które ukończyły 65 rok życia.

Zelixa nie powinna być stosowana w żadnych innych okolicznościach, poza przepisaniem leku przez lekarza. Stosowanie go na własną odpowiedzialność może być niebezpieczne dla zdrowia.

Lek należy stosować doustnie, a tabletki najlepiej połykać w całości, popijając je szklanką wody, najlepiej przed posiłkiem. Odpowiednia dawka oraz częstotliwość zażywania tabletek powinna zostać ustalona przez lekarza. Nie należy stosować większej dawki leku, ani stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej.

Opakowanie nie powinno znajdować się w zasięgu dzieci.Przed użyciem należy dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Przeciwwskazania oraz skutki uboczne

Zelixa może powodować wiele niepożądanych skutków ubocznych, takich jak:

-zwiększona potliwość

-nasilenie dolegliwości dotyczących hemoroidów

-kołatanie, szybka akcja serca

-odczuwanie niepokoju

-zaburzenia czucia oraz smaku

-zwiększenie ciśnienia tętniczego

-zawroty i ból głowy

-zaparcia,wymioty, biegunka

-suchość w jamie ustnej

-bezsenność

-gorsza koncentracja

-migotanie przedsionków, częstoskurcz nadkomorowy

-zaburzenia pamięci krótkotrwałej

-zaburzenia krwi i układu chłonnego:trombocytopenia

-zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

-zatrzymanie moczu

-zaburzenia układu rozrodczego i piersi

-impotencja, krwotok maciczny

-pogorszenie zdolności prowadzenia pojazdów

Przeciwwskazania do stosowania Zelixy

Warto wiedzieć, że leki takie jak Zelixa, które działają na ośrodkowy układ nerwowy mogą prowadzić do upośledzenia zdolności oceny sytuacji oraz myślenia.

Przeciwwskazaniem do stosowania leku będzie nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Leku nie powinny stosować osoby z: zaburzeniami łaknienia (np.bulimia, anoreksja), zaburzeniami psychicznymi, niedoczynnością, lub nadczynnością tarczycy a także nadczynnością kory nadnerczy.

Co więcej, tabletki odchudzające Zelixa nie jest przeznaczona również dla osób które cierpią na jaskrę, prostatę, wrodzoną nietolerancję galaktozy, zaburzenia czynności wątroby oraz nerek, lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Występowanie chorób serca, nadciśnienia tętniczego(wzrost ciśnienia powyżej 145/90 mmHg),bądź uczulenia na jakikolwiek składnik leku również jest przeciwwskazaniem do jego stosowania.

Leku Zelixa nie można również stosować w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi, lub innymi należącymi do grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO). Należy poinformować lekarza o zażywaniu takich leków jak:ketokonazol, itrakonazol,erytromycyna, klarytromycyna,cyklosporyna, ponieważ w połączeniu z preparatem Zelixa mogą niebezpiecznie zwiększyć stężenie serotoniny w mózgu. Lekarz powinien także wiedzieć o stosowaniu takich leków jak: ryfampicyna,fenytoina, karbamazepina, fenobarbita, ponieważ mogą one wpływać na przyspieszenie metabolizmu sibutraminy, tym samym powodując pogorszenie i osłabienie efektów działania preparatu.

Lek nie może być stosowany przez kobiety w ciąży, ani karmiące piersią. Sibutramina, która jest składnikiem aktywnym preparatu nie może być stosowana w ciąży, a kobiety w wieku rozrodczym, które są leczone za jej pomocą powinny stosować adekwatną antykoncepcję, a także zasięgnąć porady u lekarza specjalisty.

Dodatkowe informacje

Lek Zelixa został wycofany ze sprzedaży z niewyjaśnionych przez producenta przyczyn na nieokreślony czas, dlatego cena preparatu obecnie nie jest znana. Produktu nie warto zatem szukać na sklepowych pułkach. W zaistniałej sytuacji, w internecie zaczęły pojawiać się różnego rodzaju ogłoszenia zachęcające do zakupu leku za koszt około 100-130 zł za opakowanie zawierające 30 tabletek.

Oferty tego typu na pewno nie należą do bezpiecznych, a ich zakup nie jest zalecany. Prawa jest taka, że sprzedawany produkt najprawdopodobniej jest oszustwem, a zawartość opakowania może okazać się zupełnie inna od pierwotnej. Kupowanie tego tupu preparatów przez internet, zwłaszcza wycofanych ze jest niebezpieczne dla zdrowia i nie daje żadnej gwarancji bezpieczeństwa.

W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie postawienie na inny suplement o podobnym działaniu, najlepiej na bazie naturalnych składników. Utrata zbędnych kilogramów i idealna sylwetka są ważne, ale wciąż nie tak ważne jak zdrowie.

Redakcja

Konsultacje medyczne: Anita Gajewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *