Tormentiol opinie, skład, działanie, efekty

3.4/5 - (5 votes)

Tormentiol jest znaną maścią o szerokim spektrum działania. Stosuje się go w zapaleniach skóry, przy zmianach trądzikowych, drobnych zadrapań, otarć, a nawet na odparzoną pupę niemowlaka. Wszystko za sprawą składu, dzięki któremu maść ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające.

Tormentiol skład

Maść zawiera wyciąg płynny z kłącza pięciornika, który jest substancją czynną. Dodatkowo w składzie znajdziemy sulfobituminian amonu, tetraboran sodu, tlenek cynku oraz substancje pomocnicze takie jak wazelina, lanolina i wanilina.

Kłącze pięciornika wykazuje właściwości ściągające oraz hamuje niewielkie krwawienia. Sulfobituminan amonu posiada delikatne działanie bakteriostatyczne oraz przeciwzapalne. Działa miejscowo rozgrzewająco, przeciwobrzękowo, a także zmniejsza obrzmienia i obrzęki pourazowe. Tetraboran sodu wykazuje działanie antyseptyczne, ściągające i przeciwgrzybicze.

Działa też, chociaż w mniejszym stopniu przeciwobrzękowo i przeciwświądowo. Tlenek cynku ma działanie wysuszające, antybakteryjnie i wybitnie przyspiesza gojenie ran.
Wazelina jest środkiem poślizgowym oraz nawilżającym. Lanolina to naturalny wosk zwierzęcy, stosowany jako naturalny emulgator. Natomiast wanilina nadaje maści przyjemny zapach.

Tormentiol stosowanie

Maść stosowana jest na zmienioną chorobowo skórę, w stanach zapalnych, w zmianach ropnych, w liszaju, przy odparzeniach, w owrzodzeniach żylakowatych podudzi, w przypadkach trudno gojących się ran, w otarciach i zadrapaniach.

Działa wysuszająco na skórę, przyspiesza ziarninowanie i gojenie się ran.
O ile lekarz nie zaleci innego rodzaju stosowania, wówczas chorobowo zmienione miejsca pokrywa się cienką warstwą maści do kilku razy na dobę, aż do ustąpienia objawów. Czas ten nie powinien być dłuższy niż 7 do 10 dni.

Tormentiol skutki uboczne

Tormentiol nie jest kosmetykiem, lecz lekiem i jako taki może wywołać skutki uboczne i niepożądane działania. Maść może wywoływać miejscowe zaczerwienienie, pieczenie lub podrażnienie skóry.

W przypadku wystąpienia takich reakcji powinno się przerwać stosowanie preparatu i zasięgnąć porady lekarskiej.

Przeciwwskazania do stosowania produktu

Maści Tormentiol nie należy stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy stosować w przypadku nietolerancji kwasu borowego. Nie stosować na otwarte rany lub poważnie uszkodzoną skórę oraz na zmiany skórne w ospie wietrznej. Nie stosować u niemowląt z uszkodzoną skórą oraz na miejscowe odczyny poszczepienne.

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u dzieci poniżej 12 roku życia z uwagi na ryzyko toksycznego działania kwasu borowego. Stosując Tormentiol u dzieci najpierw najlepiej skonsultować się z lekarzem i stosować się do jego wskazań.
Również u dorosłych nie należy przeciągać leczenia Tormentiolem, z uwagi na ryzyko kumulacji w organizmie kwasu borowego i ewentualnego wystąpienia objawów zatrucia.

U kobiet w ciąży oraz karmiących żadne leki nie powinny być stosowane bez konsultacji lekarskiej. Również Tormentiol, mimo iż działający miejscowo, może być stosowany tylko w przypadkach poleconych przez lekarza i gdy według jego opinii korzyść dla matki jest wyższa niż potencjalne zagrożenie dla dziecka.

Lek nie działa ograniczająco na zdolności psychomotoryczne oraz nie upośledza zdolności do kierowania pojazdami mechanicznymi i obsługiwania maszyn i urządzeń mechanicznych.
Ze względów bezpieczeństwa maści Tormentiol nie powinno łączyć się z innymi preparatami działającymi miejscowo na skórę.

Ile kosztuje Tormentiol i gdzie można go kupić?

Maść Tormentiol nie jest preparatem drogim, gdyż można go kupić za około 10 złotych, w niemal każdej aptece na terenie kraju.

Opinie na temat produktu

Tormentiol od zawsze cieszył się popularnością i dobrą opinią. Radzi sobie z podrażnieniami skóry i od zawsze stosowany był jako środek na trądzik młodzieńczy. Chwalony jest za skuteczność, szybkość działania oraz za wydajność. Jego zaleta jest również niewygórowana cena i dostępność. Jedynymi zastrzeżeniami, jakie można mieć do maści Tormentiol jest jej brązowy kolor oraz to, że pozostawia ślady.

Redakcja

Konsultacje medyczne: Anita Gajewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *