Piloxidil – lek na wypadanie włosów – czy jest skuteczny?

4.3/5 - (11 votes)

Piloxidil – lek, którego substancją czynną jest minoksydyl o stężeniu 2%. Piloxidil stosuje się w leczeniu wypadania włosów. Preparat ma za zadanie hamować wypadanie włosów i stymulować ich odrost. Stosuje się go w leczeniu łysienia na tle androgenowym u mężczyzn i kobiet. Preparat do stosowania na skórę głowy, aplikacja odbywa się przy pomocy sprayu. Producentem jest Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Według badań Varothai S, Bergfeld WF. Androgenetic alopecia: an evidence-based treatment update. Am J Clin Dermatol. 2014 Jul;15(3):217-30 stężenie 2% minoksydylu jest najbardziej skuteczne w leczeniu łysienia na tle androgenowym.

Piloxidil opakowanieInformacje od producenta

Piloxidil zawiera minoxidil w stężeniu 20 mg/ml, czyli minoxidil w stężeniu 2%. Takie stężenie pozwala sprzedawać ten lek bez recepty. Produkt zalecany zarówno dla mężczyzn jak i kobiet w wieku od 18 do 65 roku życia, natomiast stosuję się go w leczeniu łysienia typu męskiego.

Największa skuteczność leku jest zauważalna w przypadku stosowania u osób młodych w przypadku łysienia we wczesnej fazie zaawansowania. Wyniki leczenia zależą od miejsca wypadania włosów, producent podaje, że lepsze rezultaty można uzyskać w okolicach szczytu głowy, słabsze w okolicy czoła i skroni.

Sprawdź też najlepsze tabletki na porost włosów dostępne na rynku. Dowiedz się więcej o tabletkach Profolan.

Sprawdź tabletki na łysienie – Profolan

Kto nie powinien stosować produktu?

Produkt nie powinien być stosowany u osób nadwrażliwych na minoksydil oraz substancje pomocnicze i inne składniki zawaere w piloxidilu – glikol propylenowy, etanol czy woda oczyszczona. Podobnie jak w przypadku innych leków preparat nie powinien być stosowany w ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Piloxidilu nie należy stosować u osób posiadających choroby skóry głowy jak przykładowo łuszczyca, zakażenia skóry głowy, zmiany łojotokowe, przerwami ciągłości naskórka. Dodatkowo nie powinno się stosować produktu leczniczego przy poparzeniach skóry głowy, przy nadciśnieniu tętniczym oraz przy przyjmowaniu innych leków.

Jak stosować Piloxidil?

Lek stosujemy 2 razy na dobę co około 12 godzin. Jednorazowa dawka to 1ml produktu, dawkę odmierzamy za pomocą pompki. W celu uzyskania 1ml musimy nacisnąć pompkę pięciokrotnie. Odpowiednią dawkę nakładamy palcami w miejsca wypadania włosów i delikatnie wcieramy. Nie należy zmieniać dawki zalecanej przez producenta.

Po zastosowaniu leku piloxidil przez 4 godziny nie należy myć głowy ani włosów. Jeśli nie widać żadnych efektów stosowania leku należy przerwać kurację po roku. Jeśli lek działa za słabo lub za mocno należy skonsultować się z lekarzem.

Efekty stosowania Piloxidilu

Pierwsze efekty stosowania leku w postaci redukcji nadmiernego wypadania włosów można zaobserwować po 2 miesiącach stosowania produktu. Efekt w formie nowo pojawiających się, odrastających włosów można zauważyć po około 4-5 miesiącach stosowania piloxidilu.

Producent podaje, że po zaprzestaniu stosowania produktu efekt cofnie się w ciągu kilku miesięcy.

Pamiętaj!

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Opinie z forów internetowych

Badania badaniami, internauci wiedzą swoje 😉 Przyjrzymy się co o leku na wypadanie włosów sądzą jego użytkownicy. Tu powinniśmy uzyskać najbardziej rzetelne informacje – o ile wybieramy fora, na których jest moderacja. Zobaczmy opinie użytkowników ceneo i wizaz.

piloxidil wizaz

Jak widać opinie są różnorakie, ważne jest odpowiednie rozpoznanie problemu, rodzaju naszego łysienia, ponieważ produkt jest dedykowany na łysienie typu męskiego. W takim wypadku najlepiej udać się do specjalisty po diagnozę i dopiero później korzystać z produktu. Poniżej przedstawiamy kilka opinii z serwisu ceneo.

piloxidil opinie ceneo

Jedni są zadowoleni, inni niestety nie. Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ jak podaje producent efekty w postaci odrastania włosków, czyli delikatnego meszku pojawiają się dopiero po 4-5 miesiącach stosowania produktu.

Gdzie kupić produkt?

Produkt dostępny jest w aptekach stacjonarnych oraz internetowych bez recepty. Cena produktu to około 20zł za buteleczkę 60 ml, która przy stosowaniu 2ml dziennie wystarcza na miesiąc kuracji.

Podsumowanie

Udowodnione działanie substancji czynnej zawartej w piloxidilu przemawia za produktem. Jak podkreślają jednak osoby, które stosują lub stosowały produkt, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem w celu diagnozy problemu. Wówczas nasze leczenie okaże się dużo bardziej skuteczne i co najważniejsze nie przyniesie efektów ubocznych.

Sprawdź też najlepsze tabletki na porost włosów dostępne na rynku. Dowiedz się więcej o tabletkach Profolan.

Sprawdź tabletki na łysienie – Profolan

Redakcja

Konsultacje medyczne: Anita Gajewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *