Metanabol (metka) – sprawdzamy efekty, skutki uboczne metanabolu

4.5/5 - (6 votes)

Metanabol, czyli tak zwana metka to jednej z najpopularniejszych sterydów anabolicznych – jest niedrogi, daje duże efekty i jest wygodny w stosowaniu. Metanabol jest stosowany przez zawodowych kulturystów jak również przez osoby, które chcą w szybkim czasie zbudować na siłowni potężną masę mięśniową. Wiele osób myśli, że forma tabletek w jakiej przyjmuje się tak zwaną metkę jest bezpieczna dla organizmu w przeciwieństwie do innych sterydów, które przeważnie występują w formie zastrzyków, co oczywiście jest nieprawdą.

Niestety dostępność środków dopingujących jest bardzo wysoka, praktycznie na każdej siłowni znajdzie się osoba, która potrafi coś załatwić. Szczególnie młode osoby są podatne na wpływ środowiska, chcą szybko zbudować mięśnie żeby rozwiązać swoje problemy, być bardziej atrakcyjnym, zaimponować dla rówieśników. Niestety stosowanie takich środków jak metanabol niesie ze sobą bardzo duże konsekwencje.

W dalszej części naszego artykułu dowiesz się, czym jest metanabol, jakie efekty można po nim uzyskać, jakie są skutki uboczne jego stosowania oraz wskażemy alternatywne środki do szybkiego budowania masy mięśniowej.

Metanabol – metka, meta – co to jest?

Prawidłowa nazwa Metanabolu to Metandienon. Środek został opracowany w Ameryce w latach 50-tych XX wieku. Obecnie produkcja sterydu odbywa się w Tajlandii ora Rosji. Oczywiście celem producenta nie było propagowanie dopingu w sportach siłowych, środek miał na celu przeciwdziałać zanikowi mięśni, który występuje w licznych stanach chorobowych. Podawany w odpowiednich dawkach, pomagał w leczeniu. Koszt metanabolu na czarnym rynku (centa metanabolu) to około 120zł za 100 tabletek. Cena środka zależy od sprzedawcy.

Dogłębne badania wykazały, że jego dobroczynne działanie w przypadku zaników mięśni wiąże się także z licznymi skutkami ubocznymi, co niestety nie jest w ogóle brane pod uwagę przez osoby, które sięgają po metanabol w celu osiągnięcia szybszych i większych efektów podczas ćwiczeń na siłowni. Nazwa metka czy meta często jest słyszana właśnie w żargonie na siłowniach czy wśród sportowców.

Metanabol – ważna informacja!

Bardzo istotną sprawą jest fakt, że metanabol został wycofany z produkcji przez Agencję Żywności i Leków z siedzibą w USA. Oczywiście środek jest dostępny na rynku mimo zakazu, ale powinno nam to dać do myślenia, że nie mamy pewności co dokładnie kupujemy i skutki uboczne mogą być jeszcze większe niż są nam znane z ulotki metanabolu.

Jak dawkować metanabol?

Przeważnie stosuje się około 15-20mg metanabolu w ciągu jednego dnia. Mówi się także, że dawka może się zwiększyć w przypadku osób, które dłużej korzystały ze sterydu nawet do przedziału 30-50mg. Niestety jest to bardzo duża dawka, która niesie ze sobą wiele efektów ubocznych. Nawet na samych forach dla kulturystów czytamy, że podczas brania metanabolu należy często badać wątrobę oraz serce, na które środek ma bardzo negatywny wpływ – po prostu je wyniszcza.

Czy warto stosować metkę?

Czy w przypadku silnych efektów ubocznych stosowanie metanabolu jest zasadne? Odpowiedź brzmi nie. Dlaczego? Steryd zaleca się stosować maksymalnie przez dwa miesiące. Jest to za krótki czas do zbudowania odpowiedniej masy mięśniowej, a do tego nie mamy tu do czynienia z wysokim przyrostem mięśni, a jedynie z napompowaniem wodą, która zbiera się pod skórą i zaraz po zakończeniu brania środka, wszystko wraca do stany sprzed cyklu. Do tego dochodzą kolejne skutki uboczne.

Metanabol – skutki uboczne

Metanabol, podobnie jak inne sterydy anaboliczne wpływa na produkcję naturalnego testosteronu – blokuje go, nawet przy niskich dawkach, co dla każdego mężczyzny powinno być bardzo istotne, ponieważ powoduje to:

 • problemy z erekcją
 • niski popęd seksualny
 • plemniki niskiej jakości lub bezpłodność
 • łysienie, nadmierne wypadanie włosów
 • brak energii
 • problemy ze snem
 • napady agresji, zmienność nastrojów, depresja

Wbrew temu co zakładają sobie osoby na metanabolu – szybki wzrost mięśnie, jego stosowanie prowadzi do utraty masy kostnej, zmniejszenia masy mięśniowej oraz większej masy tłuszczowej. Czyli w takim wypadku tracimy nasze mięśnie, a jedynie jesteśmy sztucznie napompowani, co nie zwiększa naszych osiągów na siłowni.

Nie zapominajmy również o możliwości uzależnienia się od stosowania sterydów, a im dłużej będziemy takie środki stosować, tym bardziej wyniszczymy nasz organizm, co może doprowadzić do przedwczesnej śmierci.

Kolejne efekty uboczne to chyba znajome dla każdego z nas zmiany skórne, krosty, trądzik na ciele osób, które korzystają ze sterydów, tu metanabolu. Jeśli chodzi o wygląd, to stosowanie środki często prowadzi do ginekomastii, a od zewnątrz mamy nadciśnienie tętnicze oraz uszkodzenia wątroby, nerek oraz trzustki.

Dlaczego ludzie stosują metanabol?

Wynika to z pewnych przyzwyczajeń, chęci lepszego wyglądu i przede wszystkim niewiedzy, bo wydaje się nam, że środek w formie tabletek i do tego taki, który był produktem leczniczym pomoże nam zbudować lepszą sylwetkę i nie wyrządzi nam żadnej krzywdy. Oczywiście rzeczywistość okazuje się zupełnie inna i metanabol ma niekorzystny wpływ na cały nasz organizm. Po środek bardzo często sięgają młode osoby, które nie mają pojęcia o jego dawkowaniu, skutkach ubocznych i samym treningu siłowym. Niestety takie cykle bardzo często kończą się w szpitalu.

Jak bezpiecznie i szybko zbudować dużą masę mięśniową?

Metanabol to przestarzały środek, którego podobnie jak innych sterydów powinniśmy unikać jak ognia. Jest to środek nieskuteczny i toksyczny, sprawia, że stajemy się kalekami.

Jeśli chcemy szybko zbudować mięśnie na słowni, wyrzeźbić sylwetkę, zbudować siłę i poczuć się lepiej możemy skorzystać z bezpiecznego wspomagania. Bardzo ciekawą propozycją na rynku legalnych i bezpiecznych środków jest Mass Extreme – kombinacja niezbędnych składników niezbędnych do budowania masy mięśniowej. Produkt jest polecamy przez wielokrotnego Mistrza Świata w Kulturystyce – Tomasza Kornalewskiego. Mass Extreme to kompleksowy produkt, stosując go zapewniamy podobny efekt jak w przypadku stosowania silnych sterydów, ale w przypadku Mass Extreme mamy pewność, że stosujemy bezpieczny środek bez skutków ubocznych.

Sprawdź efekty stosowania Mass Extreme i dowiedz się więcej – kliknij tutaj

Dlaczego warto stosować Mass Extreme?

 • kompleksowy skład – nie musisz stosować dodatkowych suplementów
 • efekt napompowanej sylwetki, lepsza rzeźba
 • przyrost masy mięśniowej nawet o 96%
 • przyrost siły o 147%
 • więcej energii do treningu
 • skuteczność potwierdzona badaniami
 • brak skutków ubocznych

UWAGA!!! Odbierz rabat na Mass Extreme! Kliknij tutaj i kup taniej!

Nie zapominajmy także, że nawet najlepsza suplementacja i dieta nie zapewni nam dobrych wyników jeśli nie skupimy się na systematycznych treningach na siłowni. Połączenie odpowiedniego planu treningowego, diety i suplementacji powoli szybko osiągnąć wymarzoną sylwetkę – a lato coraz bliżej 😉

Redakcja

Konsultacje medyczne: Anita Gajewska

Opinia na temat “Metanabol (metka) – sprawdzamy efekty, skutki uboczne metanabolu

 • 25 kwietnia, 2018 at 1:29 pm
  Permalink

  Stosowanie metanabolu mija się dla mnie z celem, efekty są na chwilę a wszystko w środku wysiada, no i kuśka przeważnie nie staje… Jest tyle legalnych środków o potężnej mocy, że można fajne cykle sobie ogarnąć

  Skomentuj tę opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *