Katar – domowe sposoby na katar

5/5 - (3 votes)

Katar czyli tak zwany nieżyt nosa to choroba, którą najczęściej powodują wirusy, w związku z czym katar jest zaraźliwy. Wirus przenosi się drogą kropelkową, wystarczy, że ktoś w tym samym pomieszczeniu kichnie, żeby po około dwóch dobach pojawiły się u nas pierwsze objawy kataru.

Z naszego wpisu dowiesz się jakie są domowe sposoby na katar, jak pozbyć się kataru i ile przeważnie trwa katar. Zapraszamy do poznania sposobów zwalczania kataru!

Nawilżanie powietrza dla lepszego oddychania

Możemy do tego wykorzystać nawilżacz powietrza, parownik czy w okresie zimowym położyć mokry ręcznik na grzejniku, wszystko po to aby zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu możemy odetkać pory, łatwiej się nam oddycha, noc nie jest tak podrażniony. Pamiętaj jedynie, że urządzenia do nawilżania powietrza aby pracowały efektywnie powinny być co jakiś czas odpowiednio dezynfekowane, po to aby pozbyć się zarazków.

Prysznic przed snem

To metoda podobna do poprzedniej, ale zapewnia nam dodatkowe nawilżenie i ułatwia oddychanie. Para z gorącego prysznica doskonale sprawdza się w czasie kataru. Jeśli nie chcesz nie musisz się koniecznie kąpać, wystarczy że będziesz w łazience, w której odkręcisz prysznic z gorącą wodą, para zrobi swoje. Bardzo dobrze sprawdza się również ciepły kompres, który należy przykładać w okolicach zatok.

Leki na katar

Żeby skrócić czas trwania kataru można posiłkować się lekami bez recepty na katar dostępnymi w aptece. Do dyspozycji mamy zarówno leki, które działają tylko i wyłącznie na katar lub takie które oprócz kataru działają na gorączkę, ból gardła czy kaszel. Należy dopasować lek odpowiednio do symptomów, które u nas występują.

Spray do nosa

W przypadku leków wyłącznie na sam katar, mamy do dyspozycji tabletki lub spray do nosa. Zawsze należy stosować produkt zgodnie z zaleceniami na ulotce. Dłuższe stosowanie spray-u do nosa bardzo często powoduje uzależnienie na co należy uważać. Jego działanie to obkurczanie naczyń i oczyszczanie nosa, co ułatwia oddychanie.

Sól fizjologiczna na katar

Sól fizjologiczna bardzo dobrze działa na katar, zabija bakterie i udrażnia nas ułatwiając oddychanie. Możemy płukać nos solą fizjologiczną lub skorzystać z inhalacji. Oczywiście potrzebny nam będzie nebulizator. Sól fizjologiczną kupujemy w aptece, wlewamy do inhalatora i oddychając przez nos wykonujemy 2-3 razy dziennie inhalacje.

Witamina c na katar

Od lat mówiło się, że witamina C doskonale działa na przeziębienie jednak badania nie potwierdzają jej zbawiennego wpływu. Natomiast w przypadku samego kataru witamina c obkurcza i wzmacnia naczynia krwionośne znajdujące się w naszym nosie co może przyczynić się do szybszego wyleczenia kataru.

Odpowiednia pozycja podczas snu

Jeśli głowa podczas snu będzie uniesiona wyżej, nasze zatoki będą się łatwiej oczyszczały, a co za tym idzie złagodzimy objawy kataru i skrócimy jego czas trwania. Najlepiej jest jeśli mamy regulowany zagłówek. Jeśli nie możemy skorzystać z większej poduszki lub po prostu kilku poduszek, które układamy jedną na drugiej. Ten sposób ma swoje minusy, ponieważ jest to niewygodne dla naszej szyi, która po takiej nocy może nam dokuczać.

Odpowiednia ilość płynów

W czasie kataru należy pić jak najwięcej płynów, dzięki temu katar się rozrzedza i łatwiej się go pozbyć. Warto przyjmować też gorące napoje, bardzo dobrze sprawdza się rosół, herbata z malinami lub z miodem i cytryną.

Kiedy do lekarza?

Jeśli katar nie przechodzi, utrzymuje się długo lub towarzyszą my także inne objawy najlepiej udać się do lekarza rodzinnego w celu dokładnej diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia. Czasami katar wiąże się także z zapaleniem zatok przynosowych, z czym wiąże się podawanie odpowiednich leków.

Redakcja

Konsultacje medyczne: Anita Gajewska

Opinia na temat “Katar – domowe sposoby na katar

  • 24 września, 2018 at 10:57 am
    Permalink

    Super porady, zawsze lepiej mieć kilka opcji do wyboru, bo te leki z apteki do nosa to słyszałam, że mogą bardzo szybko uzależniać.

    Skomentuj tę opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *