Kalkulator bmi online – oblicz wskaźnik masy ciała

3.7/5 - (4 votes)
Tagi: BMI, kalkulator bmi, kalkulator wagi bmi, wskaźnik bmi, masa bmi, kalkulator wagi, idealna waga

BMi to tak zwany indeks masy ciała – body mass index, wzór którego twórcą jest Adolf Queteleta, z pochodzenia Belg, który zajmował się statystyką. Bmi określa czy przy konkretnym wzroście waga jest odpowiednia dla danej płci. Do kalkulatora wprowadzany płeć, wagę w kilogramach oraz wzrost w centymetrach. Otrzymany wynik określa czy nasza waga jest prawidłowa. Dowiedz się jak obliczyć bmi.

Pośrednio z wyniku odczytujemy jaką zawartość tkanki tłuszczowej posiada nasz organizm. Wzór bmi stosuje się zarówno kobiet jak i mężczyzn w wieku dorosłym. Nie ma on odzwierciedlenia w przypadku dzieci i młodzieży.

Wzór bmi to iloraz masy ciała w kilogramach do wzrostu w centymetrach podniesionego do kwadratu. Bmi = masa/(wzrost)2

Normy BMI

Nadwaga czy otyłość wiąże się z różnego rodzaju chorobami, dlatego wskaźnik bmi służy do oceny ryzyka wystąpienia chorób. Poniżej przedstawiamy przedziały bmi.

– poniżej 18,5 zbyt mała waga – niedowaga

– pomiędzy 18,5 a 24,9 – waga odpowiednia

– pomiędzy 25 a 29,9 – nadwaga

– pomiędzy 30 a 35 – otyłość

– pomiędzy 35 a 40 – otyłość 2 stopnia

– powyżej 40 – otyłość olbrzymia

Jak interpretować BMI?

Wzór jest prosty i każdy w kilka sekund może policzyć czy jego waga jest prawidłowa, a za tym idzie czy istnieje ryzyko rozwoju chorób związanych z nadwagą. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wzór nie bierze pod uwagę budowy ciała, jego składu, dlatego wyliczenie jest bardzo niedokładne i nie zawsze wynik mówi nam o rzeczywistym stanie naszego ciała.

Przykładowo jeśli ktoś ćwiczy na siłowni, uprawia sport to w składzie jego ciała znajduje się dużo mięśni i mało tłuszczu, ale masa takich osób jest względnie wysoka. Przy wyliczaniu bmi najczęściej u kulturystów wychodzi otyłość, co oczywiście ni jak ma się do prawdy.

Z drugiej strony lekkoatleci, którzy są zdrowi, wysocy, ale ich budowa jest szczupła będzie pokazywało niedowagę mimo tego, że wszystko jest z nimi nawet lepiej niż w porządku.

Ogólnie bmi bardziej przydaje się w badaniach populacyjnych, gdzie określa się wskaźnik zagrożenia chorobami jak cukrzyca, nadciśnienie czy choroby seca, a nie w przypadku badań jednostki.

BMI – czy warto go mierzyć?

BMI to wskaźnik, który został opracowany przez statystyka, a nie lekarza czy osobę specjalizującą się w dziedzinie otyłości. Opracowano go ponad 200 lat temu i jak widzimy jego stosowania w stosunku do jednostki nie daje nam żadnych wiarygodnych wyników. BMI sprawdza się tylko i wyłącznie w przypadku pomiarów populacji.

Wskaźnik nie pokazuje nam poziomu otłuszczenia ciała, wynik jest niedokładny, ponieważ nie zawiera masy kostnej oraz mięśniowej.

BMI mierzy się tak samo niezależnie od wieku, co również zapewnia duży błąd, ponieważ wraz z wiekiem poziom tkanki tłuszczowej zwiększa się a masa mięśniowa maleje, więc wynik bmi jest zafałszowany.

Popularność BMI

Bmi jest popularne, ponieważ jest bardzo proste w obliczeniu, wystarczy, że podamy swój wzrost i wagę i mamy wynik, który plasuje nas w odpowiedniej kategorii. W większości przypadków mierzymy sobie bmi z ciekawości, chociaż każdy wie, że jest to jedynie przybliżony wynik. W niektórych przypadkach wynik podaje prawdę w innych nie.

Co zamiast BMI?

Obecnie mamy urządzenia, które badają skład naszego ciała i otrzymujemy wynik, w którym podawany jest procentowy skład naszego ciała – mięśnie, tłuszcz, woda. Takie pomiary możemy wykonać u lekarza, a coraz częściej tego typu urządzenia spotykane są również na siłowniach.

Badanie jest bardzo proste, stajemy na wadzę i trzymamy w dłoniach elektrony. Urządzenia przepuszcza przez nasze ciało niskie impulsy elektryczne, które nie są dla nas wyczuwalne. Urządzenie mierzy oporność tkanek na prąd, każda tkanka ma inną, dlatego możemy zmierzyć ile jakich tkanek posiadamy. Pomiary są analizowane w programie komputerowym, który przetwarza je i podaje nam konkretne informacje na temat składu naszego ciała.

Badanie jest znacznie lepsze od wyliczenia bmi, ponieważ pokazuje nam dokładne wartości. Jest o tyle przydatne, że wiemy jaki procent tłuszczu znajduje się w naszym organizmie i realnie możemy ocenić ryzyko wystąpienia odpowiednich schorzeń.

Takie badania przydają się nie tylko w dietetyce, leczeniu otyłości, ale pozwalają dla osób, które regularnie ćwiczą na siłowni na mierzenie wyników.

Redakcja

Konsultacje medyczne: Anita Gajewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *