Epiduo – lek na trądzik, opinie, skład, efekty, cena

3.9/5 - (213 votes)

Epiduo to żel na trądzik do stosowania miejscowego, który zawiera w składzie 2 substancje czynne – nadtlenek benzoilu oraz adapalen. Lek jest dostępny tylko i wyłącznie na receptę. Według zaleceń producenta, produkt należy stosować w leczeniu trądziku pospolitego, wraz z występowaniem krostek, grudek oraz zaskórników.

Epiduo skład

Adapalen, jego działanie polega na ekstraksji genów oraz syntezy mRNA. Składnik pomaga redukować zmiany zapalne – grudki i krosty a także zapobiega powstawaniu procesów zapalnych związanych z trądzikiem. Stosowanie adapalenu zapewnia miejscowe działanie przeciwzapalne, które jest silniejsze nawet od retinoidów.


nonacneUWAGA! Nasza redakcja poleca skuteczny produkt na trądzik bez recepty Nonacne, którego działanie zapewnia identyczne efekty jak Epiduo.

 • skuteczne zwalcza przyczyny trądziku
 • eliminuje trądzik
 • zapobiega nawrotom trądziku
 • dostępny bez recepty
 • skuteczny na każdy rodzaj trądziku

nonacne – dowiedz się więcej!


Nadtlenek benzoilu, jego działanie ma miejsce w warstwie rogowej naskórka. Jego główne działanie to zatrzymanie rozwoju bakterii beztlenowych, które są odpowiedzialne za powstawanie trądziku pospolitego. Do tego składnik ma miejscowe działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwłojotokowe, złuszczające naskórek, wysuszające oraz przeciwświądowe.

Przeciwwskazania do stosowania Epiduo

Nie należy stosować żelu w przypadkach uczulenia lub nadwrażliwości na którykolwiek jego składnik. Preparatu nie można stosować na miejsca uszkodzone – otarcia, rozcięcia, pęknięcia, oparzenia )w tym oparzenia słoneczne) a także zmiany inne niż zmiany trądzikowe. Epiduo nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży.

Działania niepożądane Epiduo

Działania niepożądane nie występują w każdym przypadku, ale mogą być obecne. Wśród nich wyróżniamy podrażnienia, przesuszenie, pieczenie, rumień, nadmierne łuszczenie się skóry, oparzenia słoneczne, świąd skóry, obrzęk powiek, ucisk w gardle, kontaktowe zapalenie skóry, uczucie dyskomfortu, piekąc ból.

Sprawdź też nasze zestawienie najlepszych maści i tabletek na trądzik bez recepty – przejdź do wpisu:

Stosowanie Epiduo

Żel stosujemy bezpośrednio na skórę. Należy stosować się do zaleceń na ulotce opakowania. Przed naniesieniem preparatu należy oczyścić i wysuszyć skórę. Żel nakładamy 1 raz dziennie, zalecane jest stosowanie wieczorem. Należy nanieść cienką warstwę produktu na miejsca zmienione chorobowo. Przy tym unikamy okolic ust oraz oczu. Jeśli nastąpią podrażnienia można zastosować kremy nawilżające lub stosować żel rzadziej niż codziennie.

Efekty stosowania epiduo przeważnie są widoczne od 1 do 4 tygodniu od rozpoczęcia kuracji. Długość kuracji powinna być ustalona przez dermatologa.

Cena Epiduo

Żel epiduo dostępny jest w aptekach w 2 opcjach – tuba 15 lub 30 gram. Cena mniejszego opakowania to około 40zł, a większego 80zł (w zależności od miejsca, w którym kupujemy produkt).

Epiduo opinie

Stosuję epiduo od jakiegoś czasu i po części jestem zadowolona, bo nasilenie trądziku rzeczywiście jest znacznie mniejsze, ale z drugiej strony lek wywołuje bardzo silne podrażnienia skóry. Mimo tego, że krost jest mniej, skóra piecze i jest czerwona, stosowanie jest mało przyjemne, a bez makijażu nie wygląda to też dobrze. Próbowałam stosować krem nawilżający jak zalecał producent, ale niewiele to pomaga. Nie wiem też czy trądzik nie nasili się jeśli przestanę się tym smarować.

Kinga, Olsztyn

Epiduo to kolejny lek przepisany mi przez mojego dermatologa, wcześniej miałam duac, ale efekty były bardzo słabe. Co do żelu, efekty w porównaniu do duacu są znacznie lepsze, ale niestety jestem w gronie osób, u których pojawiają się skutki uboczne stosowania. Pierwsze efekty, czyli zanik krost zaobserwowałam już po 2 tygodniach stosowania. Cena nie jest zbyt wysoka, więc ogólnie ten lek jest do polecenia. Szkoda tylko, że potrzebna jest recepta, ale widać, że żel jest dosyć mocny.

Beata, Toruń

Mam problem z trądzikiem prawie od roku. W tym czasie przetestowałam różne maści, tabletki i leki na receptę na trądzik. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że epiduo nadaje się do leczenia dosyć zaawansowanego trądziku, dobrze radzi sobie z krostami, ale po odstawieniu żelu niestety trądzik powrócił. Teraz biorę tabletki na trądzik nonacne i tutaj nie ma skutków ubocznych, a stan cery uległ poprawie, więc jeśli ktoś ma poważny problem z trądzikiem, bardziej polecam takie rozwiązanie.

Olga, Malbork

Redakcja

Konsultacje medyczne: Anita Gajewska

2 Opinii na temat “Epiduo – lek na trądzik, opinie, skład, efekty, cena

 • 14 września, 2018 at 1:05 pm
  Permalink

  na mnie niestety nie zadziałał… teraz stosuję sewolium i chyba w końcu coś zaczyna się dziać w tym kierunku.. najgorzej było na czole, teraz tej kaszki i pryszczy jest mniej

  Skomentuj tę opinię
 • 11 stycznia, 2018 at 11:12 am
  Permalink

  Stosuję epiduo żel od 2-3 tygodni i jestem zadowolony bo skóra się mocnowuygładziła i nie ma widocznych wyprysków. Jednak czasem coś jeszcze siedzi w skórze, przynajmniej nie widać tego w postaci krosty. w moim przypdku złuszczanie się naskórka nie jest duże. Zdecydowanie wieksze było w czasie stosowania acnatacu którego próbowałem przed epiduo. Jednak on nie był wystarczająco skuteczny mimo stosowania go przez prawie 2 miesiące. Teraz po epiduo jest znaczna poprawa. Najwiekszym skutkiem ubocznym dla mnie jest zaczerwienienie skóry i lekkie swędzenie

  Skomentuj tę opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *