Duac – opinie, skład, działanie, cena. Czy warto?

3.7/5 - (268 votes)

Duac żel to lek stosowany bezpośrednio na skórę w leczeniu trądziku o nasileniu od lekkiego do umiarkowanego, a również w stanach zapalnych. Produkt dostępny jedynie na receptę. W składzie znajdziemy antybiotyk – clinadamacynę. Produkt przeznaczony dla osób powyżej 12 roku życia.

Jak stosować żel Duac?

 •  Należy umyć skórę łagodnym środkiem czyszczącym przed użyciem żelu.
 •  Żel Duac raz dziennie należy nakładać cienko na całe dotknięte obszary skóry (nie tylko pojedyncze plamki) raz dziennie  wieczorem. Jeśli żel nie wchłania się łatwo znaczy to, że zostało nałożone za dużo żelu.
 • Po nałożeniu żelu, należy umyć ręce.
 • Jeśli po użyciu żelu wystąpi nadmierne zaczerwienienie, suchość lub łuszczenie się, należy zmniejszyć ilość nakładanego żelu, i używać go rzadziej (lub zaprzestać stosowania przez jakiś czas). W razie utrzymywania się dolegliwości bólowych trzeba skonsultować się z lekarzem.
 • Nie należy wcierać tego produktu zbyt mocno – nie zwiększy to skuteczności, ale zwiększy ryzyko podrażnienia.
 • Lek ten nie powinien być stosowany dłużej niż 12 tygodni.
 • Ten żel przeznaczony jest wyłącznie do użytku zewnętrznego na skórę i nie może być stosowany doustnie.
 • Unikać kontaktu żelu z oczami, ustami, wargami i błonami śluzowymi, takimi jak błona śluzowa nosa. Spłukać żel ciepłą wodą, jeśli przypadkowo dostanie się na te obszary.
 • Unikać nakładania żelu na podrażnioną skórę lub oparzenia słoneczne.
 • Unikać narażania obszarów poddanych zabiegowi na przedłużone działanie promieni słonecznych, jeżeli narażenie jest nieuniknione, trzeba użyć odpowiedniego środka do opalania, ponieważ nadtlenek benzoilu zwiększa wrażliwość skóry na światło słoneczne.
 • Ten produkt może wybielać włosy i kolorowe tkaniny, w tym odzież, ręczniki i pościel.
 • Jeżeli klindamycyna jest przyjmowana przez jamę ustną, może powodować zapalenie jelit (zapalenie jelita grubego). Chociaż jest mało prawdopodobne, aby podczas używania antybiotyku na skórze wystąpić biegunka w trakcie lub po użyciu tego leku, szczególnie, jeśli wystąpi ciężki lub trwały lub zawiera krew lub śluz, należy przerwać stosowanie tego leku i skonsultować się natychmiast z lekarzem.

Sprawdź też nasze zestawienie najlepszych maści i tabletek na trądzik bez recepty

przejdź do wpisu:

Duac – skład produktu

Duac żel zawiera dwa składniki czynne, fosforan klindamycyny i nadtlenek benzoilu, z których oba leki są stosowane w leczeniu trądziku.

Clindamycyna

Jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu zakażeń bakteriami. Clindamycyna działa przeciwko szerokiej gamie bakterii, w tym bakterii związanych z trądzikiem, Propionebacterium (bakteria gram-dodatnia, nieprzetrwalnikująca, nieurzęsiona beztlenowa o kształcie pałeczki).

Jest to typowa bakteria, która spożywa łój skórny (sebum) wytwarzany przez gruczoły łojowe skóry. Wytwarza produkty odpadowe i kwasy tłuszczowe, które podrażniają gruczoły łojowe, powodując ich stan zapalany i powodowanie plam. Kontrolując liczbę bakterii, klindamycyna utrzymuje zapalenie gruczołów łojowych pod kontrolą i pozwala skórze na wyleczenie.

Nadtlenek benzoilu

Jest rodzajem leku znanego, jako keratolityczny. Oznacza to, że działa poprzez złamanie keratyny, białka, które stanowi część struktury skóry. Podczas nakładania nadtlenku benzoilu na skórę powoduje, że górna warstwa komórek skóry ulegnie zniszczeniu. To pomaga usunąć wągry i zaskórniki i odblokować gruczoły łojowe. Pomaga również zapobiec powstawaniu nowych wyprysków.

Nadtlenek benzoilu ma także działanie antybakteryjne i bezpośrednio zabija bakterie Propionebacterium acnes na skórze.

Te dwa leki są łączone w ten żel mając dodatkowy wpływ na trądzik. Nadtlenek benzoilu zaczyna się natychmiast zmniejszać stan zapalny skóry, ale leczenie może trwać od dwóch do sześciu tygodni, zanim dojdzie do pełnego efektu obu leków na trądzik.

Duac – skutki uboczne i przeciwwskazania

Przeciwskazaniem do stosowania żel Duac jest:

 • Posiadanie wrażliwej skóry.
 • Nie powinny używać osoby z przebiegiem zapalnym części jelit (zapalenie jelita grubego).
 • Osoby z przebytym zapaleniem jelit i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.
 • Osoby z przebytym zapaleniem jelita grubego z powodu leczenia antybiotykami.

Nie powinny używać żelu Duac:

Ludzie cierpiący na alergię na nadtlenek benzoilu, klindamycynę lub związaną z nią linomycynę antybiotykową.
Lek ten nie jest zalecany u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Leku nie należy stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. Należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli wcześniej wystąpiła taka alergia.
Jeśli dochodzi do reakcji alergicznej, trzeba zaprzestać używać tego leku i natychmiast poinformować lekarza lub farmaceutę.

Możliwe działania niepożądane żelu Duac:

Zaczerwienienie, suchość i łuszczenie się skóry w miejscu podania (zazwyczaj łagodne). Często (dotyczy 1 na 10 i 1 na 100 osób)

Pieczenie w miejscu stosowania. Niezbyt często (dotyczy 1 na 100 i 1 na 1000 osób).

Mrowienie w miejscu aplikacji.
Wysypka, świąd lub zapalenie skóry w miejscu podania.
Pogarszanie się objawów trądziku.

Duac – cena

Żel Duac dostępny jest bez recepty w cenie Duac (10 mg + 30 mg) /g żel – 30 g – 65,99 zł do 72,25

Duac, (10 mg + 50 mg) /g, żel, 30 g – 72.49 zł

Duac (Rp) 10 mg + 50 mg/g 1 tuba 60 g – 115,00

Produkt żel Duac można kupić zarówno w aptekach stacjonarnych jak i internetowych.

Duac – opinie

„Przed leczeniem trądziku szczerze mówiąc, nie byłem zbyt pewien, czego się spodziewać. Moja skóra była okropna, a straszny trądzik, który miałem, był tak bolesny i wzbudzał we mnie złość i niczym nie mogłem go zatuszować. 2 Miesiące temu po raz pierwszy zastosowałem połączenie żelu Duac z antybiotykiem, a dziś mam tylko jedno miejsce zmienione chorobowo. Zaczynałem zauważać różnicę na skórze po pierwszym użyciu. W ciągu trzech pierwszych tygodni korzystania z Duac, moja skóra była jak kolejka górska, początkowo moja twarz stała się tak sucha, że rano nakładałem grubą warstwę kremu teraz nie używam, skóra już nie potrzebuje, zmienia natłuszczenie mojej skóry.” — Maciek z Wiązownej

„Do leczenia trądziku używałem żelu Duac 10mg + 50mg. W wieku 44 lat zauważyłem u siebie zmiany trądzikowe.  Czytając wcześniejsze recenzje byłem ostrożny, jeśli chodzi o ten żel, ale wyniki są świetne.  Ważne, aby używać go oszczędnie – to znaczy, jeśli skóra jest mocno zainfekowana, zajmie to tydzień, ale moja skóra po jednym zastosowaniu wieczorem wyglądała już lepiej. Tak, moja skóra wyglądała trochę błyszcząco następnego dnia, ale nie dostałem plam i skóra odzyskuje dawny blask. Polecam smarować skórę raz w tygodniu, aby usunąć martwą, suchą skórę. Będę nadal używać tego żelu aż skóra będzie idealna.”Julek z Brańska

   Zobacz produkt roku na trądzik według internautów

Redakcja

Konsultacje medyczne: Anita Gajewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *