Dieta na płaski brzuch – jadłospis, zasady, efekty

5/5 - (1 vote)

Dieta na płaski brzuch, znana również jako dieta cud to nieco utopijne podejście do zasad zdrowego odżywiania i dbania o swoją sylwetkę. To, czy uda nam się uzyskać płaski brzuch oraz atrakcyjną budowę ciała zależne jest od wielu elementów. Musimy również pamiętać, że każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na poszczególne składniki odżywcze, dlatego dieta na płaski brzuch dla każdego będzie się nieco różnić.

Najważniejsze jest jednak przestrzeganie pewnych zasad i świadome wybieranie odpowiednich produktów, które na pewno przyczynią się do uzyskania przez ciebie idealnej sylwetki.

Czym jest dieta na płaski brzuch?

Jak sama nazwa wskazuje, głównym założeniem stosowania diety na płaski brzuch jest szybkie schudnięcie i pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolicy brzucha i podbrzusza. Kompozycja naszego ciała i zachodzące w nim zmiany zależne są od bilansu kalorycznego, dlatego tak naprawdę nie istnieje jednak dieta na płaski brzuch, której stosowanie sprawi, że nagle staniemy się bardzo szczupli.

Tak naprawdę największą rolę w chudnięciu pełni ujemny bilans kaloryczny na przestrzeni kilku dni lub nawet tygodni dlatego zamiast poszukiwać idealnej taktyki żywieniowej, skup się na wyrobieniu u siebie nawyków zdrowego odżywiania i podążaj za wskazówkami, które sprawiają, że dieta na płaski brzuch działa.

Obetnij kalorie, jednak nie za dużo

Wspominaliśmy już o tym, że kluczem do uzyskania wymarzonej sylwetki jest kontrola spożywanych kalorii. I tak aby schudnąć, konieczny jest ujemny bilans kaloryczny, który powstaje w momencie, gdy spożywamy mniej pokarmu niż spalamy w trakcie wykonywania codziennych czynności. Nie oznacza to jednak, że możemy obciąć kalorie do bardzo niskich wartości, po to, aby przyspieszyć proces odchudzania. Takie działanie może doprowadzić do spowolnienia metabolizmu oraz problemów z układem hormonalnym. Trzeba również zaznaczyć, że na wystąpienie skutków ubocznych zbyt niskokalorycznej diety bardziej narażone są kobiety, w przypadku których mogą się nawet pojawić problemy z miesiączką.

Jedz więcej błonnika

Inną cenną wskazówką pochodzącą z diety na płaski brzuch jest jedzenie większej ilości błonnika. Błonnik wspomaga układ trawienny i sprawia, że łatwiej pozbywamy się z organizmu zalegających odpadów. Dzięki jedzeniu wystarczającej ilości błonnika twój brzuch stanie się automatycznie mniej napięty i bardziej płaski. Największa ilość błonnika znajduje się w produktach zbożowych np. kasze, makarony, ryże, płatki owsiane oraz w warzywach. Staraj się dostarczać swojemu organizmowi błonnik w każdym posiłku. Nie możesz jednak przesadzić w drugą stronę i spożywać go zbyt wiele, ponieważ będziesz wtedy narażony na problemy żołądkowe.

błonnik na płaski brzuch

Zmniejsz ilość węglowodanów (szczególnie prostych) w diecie

Węglowodany to składniki odżywcze, które dostarczają nam energię i pozwalają funkcjonować na najwyższych obrotach. Są bardzo ważne w momencie, kiedy jesteśmy narażeni na dużą aktywność fizyczną, lub sytuacje, które wymagają od nas bardzo dużego skupienia. Niestety, w dłuższej perspektywie nadużywanie węglowodanów może prowadzić do szybkiego przybierania na wadze.

Spowodowane jest to tym, że z reguły najsmaczniejsze źródła węglowodanów np. słodycze, wypieki oraz fast foody, są bardzo bogate w kalorie, przy niskiej gęstości kalorycznej. Oznacza to, że znacznie łatwiej o przejedzenie po zjedzeniu tylko jednego hamburgera, który ma kilkaset kalorii niż po zjedzeniu pełnowartościowego posiłku, który dzięki błonnikowi, białku i witaminom stwarza wrażenie najedzenia się i powstrzymuje głód na dłuższy czas.

Pij więcej wody

Dieta na płaski brzuch nie może przynieść rezultatów, jeżeli nie będziesz zapewniać swojemu organizmowi wystarczającej ilości wody. Nasze ciała składają się z niej w około 60-70 procent, co jasno pokazuje jak ogromny jest jej wpływ na prawidłowe funkcjonowanie pozostałych układów i narządów. Staraj się wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie (chociaż to i tak niewiele) i zjadaj produkty, które zawierają w sobie dużo wody. Przykładem takich smakołyków mogą być owoce np. arbuz prawie w całości składa się z wody, oraz od czasu do czasu pokusić się o zjedzenie zupy.

woda na płaski brzuch

Zacznij jeść więcej białka

Dieta na płaski brzuch to dieta, która powinna składać się z większej ilości białka. Pełni ono w organizmie wiele funkcji, z których najważniejszą jest ta o pełnieniu funkcji budulcowej dla nowych tkanek w organizmie. Aby dieta była skuteczna, musi być ona utrzymana w ujemnym bilansie kalorycznym. W takiej sytuacji nasz organizm jest bardziej narażony na utratę masy mięśniowej. Przechodząc na dietę na płaski brzuch, naszym celem nie jest utrata wszystkiego, co do tej pory wypracowaliśmy, a raczej na szybką poprawę swojego wyglądu. Podwyższona ilość białka w diecie sprawi, że twoje mięśnie będą zabezpieczone. Poza tym, jedzenie dużej ilości białka wpływa na poziom greliny (hormonu odpowiedzialnego za kontrolę uczucia głodu, i zapewnia sytość na długi czas.

Jedz zdrowe tłuszcze

Załóżmy, że przechodzisz na dietę na płaski brzuch i chcesz jak najszybciej uzyskać pierwsze efekty. Nie możesz jednak rozpocząć od radykalnego obcinania kalorii oraz zrezygnowania z jedzenia tłuszczy. Ich rola w organizmie jest niezastąpiona, ponieważ kontrolują układ hormonalny i przyczyniają się do utrzymania przez organizm homeostazy, czyli równowagi. Ograniczenie spożywania niezdrowych tłuszczy jest oczywiście bardzo dobrym rozwiązaniem. Ważne jest jednak zamienienie ich na lepsze wybory. Przede wszystkim staraj się wybierać produkty tak, aby były one bogate w kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 oraz tłuszcze nienasycone pochodzenia zwierzęcego.

Kto nie powinien stosować diety na płaski brzuch?

Cóż, jak widać dieta na płaski brzuch polega przede wszystkim na stosowaniu się do zasad racjonalnego odżywiania, oraz utrzymywaniu ujemnego zapotrzebowania kalorycznego. Najważniejszym elementem jest jednak ujemny bilans kaloryczny, bez którego odchudzanie nie będzie możliwe. Założenie diety na płaski brzuch powinien wprowadzić do swojego stylu życia każdy. Różnica będzie tylko polegać na tym, kto powinien wejść w okres odczuwania ujemnego bilansu kalorycznego. W przypadku osób bardzo szczupłych warto ograniczyć się do mądrego wybierania posiłków, bez nadmiernego ograniczania się.

Zalety i wady diety na płaski brzuch

Dieta na płaski brzuch jest zarówno bardzo zdrowa, jak i bardzo smaczna. Dzięki niej każdy poczuje się lepiej oraz szybko zorientujesz się, jak o wiele skuteczniej myśli oraz pracuje. Dieta na płaski brzuch to nie tylko zdrowie, ale także pyszne potrawy. Duża ilość warzyw i owoców + nieprzetworzone produkty pomogą również w utrzymaniu sytości na dłużej, dzięki czemu zyskasz nieco czasu na pozostałe swoje aktywności. Minusami diety na płaski brzuch (jedynie na początku) może być konieczność liczenia kalorii oraz brak przyzwyczajenia do nowo wprowadzonych do diety potraw.

Co jeść na diecie na płaski brzuch

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, najważniejsze jest racjonalne podejście do odżywiania i wybieranie zdrowych produktów w miejsce tych przetworzonych. Mowa tutaj o wysokiej jakości białka: chude mięso, nabiał oraz jaja, oraz szejki proteinowe. Jeżeli chodzi o tłuszcze, to staraj się sięgać po: orzechy, oliwę z oliwek, masła orzechowe oraz tłuste ryby. Ostatnim elementem, o których musisz pamiętać to zapewnienie swojemu organizmowi odpowiedniej ilości energii- węglowodanów. Najlepszym wyborem w tym przypadku będą produkty zbożowe, owoce i warzywa.

Redakcja

Konsultacje medyczne: Anita Gajewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *