Dieta jabłkowa – zasady, przeciwwskazania, efekty, opinie

Rate this post

Utrata wagi o 10 kg w ciągu tygodnia, czy to możliwe? Przy tym, nie trzeba narażać zdrowia, głodować ani przyjmować niebezpiecznych leków. Czy to magia? Nie, to dieta jabłkowa. Nie wszyscy prawdopodobnie, wiedzą, że jabłka to mistrzowie zawartości pektyn. Ale dopiero od niedawna dietetycy odkryli, że pektyny mogą zmniejszyć zawartość kalorii jakiejkolwiek żywności, którą ludzie spożywają.

Jak one to robią? Jabłka działają jak gąbka, która pochłania nadmiar węglowodanów i tłuszczów, biorąc je z organizmu. Ale to właśnie szybkie węglowodany przyczyniają się do pojawienia się nadwagi. Kolejna osobliwość pektyny jest również zaskakująca: nie przyjmuje składników odżywczych, witamin i mikroelementów, więc w rzeczywistości usuwa tylko szkodliwe, pozostawiając wszystko użyteczne.

Dieta jabłkowa: wyraźna utrata masy ciała i detoksykacja

Dieta jabłkowa jest bardzo popularna wśród fanów ekspresowej utraty wagi i ostrej krytyki mono-diet. Podobnie jak większość diet, dieta jabłkowa ma swoje zalety, wady i przeciwwskazania. Dlatego przed pójściem do sklepu po jabłka warto dokładnie przyjrzeć się jednemu, drugiemu i trzeciemu. Z całej obfitości jabłek do diety jabłkowej najlepiej nadają się zielone domowe jabłka o neutralnym smaku niezbyt słodkie, ale nie kwaśne.

Cechy diety jabłkowej

Dieta jabłkowa, podobnie jak wiele innych diet opartych na owocach należy do kategorii monodiet, oznacza to, że przez pewien czas w diecie jest tylko jeden produkt. W tym przypadku jabłka. I jak każda dieta jednoskładnikowa na odchudzanie, ma ścisły limit czasu. Uważa się, że na początku wskazane jest stosowanie diety jabłkowej przez kilka dni na czczo. Takie dni postu należy ustalić nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Później, jeśli organizm dobrze toleruje jabłka tj. nie ma bólu brzucha, biegunki lub ogólnego osłabienia, dieta jabłkowa może być rozciągnięta w czasie, ale nie dłużej niż 3-4 dni.

Niewielu ludzi wie, ale przy tej diecie, jabłka można jeść nie tylko w oryginalnej formie. Dietetycy radzą, by nie spożywać jabłek tylko na surowo, ale zrobić z nich puree. Jabłka można także piec w piekarniku. I jeszcze jedno powszechne przekonanie powinno zostać rozwiane: w ciągu dnia nie można jeść jabłek w każdej ilości, ale nie więcej niż 1,5 kg.

Mimo że dieta jabłkowa jest naprawdę bardzo skuteczna (w ciągu 3 dni można stracić do 2,5 – 3 kg nadwagi), nie jest łatwo nazwać ją prostą. Faktem jest, że jabłka stymulują apetyt, z którym trudno jest sobie poradzić, można wtedy przejść z diety jabłkowej na dietę pomidorową. A jednak spośród wszystkich innych monodiet stosowanych przez kobiety do wyraźnej utraty wagi dieta jabłkowa jest jedną z najlepszych. Przynajmniej, dlatego, że jabłka są zasłużenie uważane za najbardziej użyteczny produkt ze wszystkich innych istniejących owoców.

Zasady diety jabłkowej

Podstawą diety jabłkowej na odchudzanie jak wynika z nazwy, są jabłka. Należy rozłożyć 1,5 kg jabłek w taki sposób, aby spożywać je w 3-4 porcjach, z których ostatnia powinna być spożyta nie później niż o ósmej wieczorem. Rano zacząć od dwóch szklanek ciepłej wody, a po pół godzinie można zjeść pierwsze jabłko. W ciągu dnia wypić około 2 litrów wody. Jeśli ktoś ma wystarczającą siłę woli, to w czasie diety powinien zrezygnować z napojów tonizujących na przykład herbaty, kawy, i pić tylko wodę.

Wracając do kwestii wyboru jabłek, warto wspomnieć, że w diecie jabłkowej najlepiej jest spożywać krajowe jabłka, to znaczy te, które nie są pokryte woskiem spożywczym, którym owoce są pokrywane przed długoterminowym transportem. W przeciwnym razie podczas diety spożywana jest duża ilość substancji zawierającej parafiny, które niszczą komórki wątroby.

Przykładowe menu diety jabłkowej:

DZIEŃ 1 – jabłka

 • Śniadanie: pokroić na małe kawałki lub zetrzeć 2-3 jabłka, dodać trochę orzechów i polać sokiem z cytryny.
 • Obiad: zetrzeć trzy jabłka na grubej tarce, drobno posiekać świeżą pietruszkę i zieloną cebulkę. Wymieszać i posypać startym białkiem ugotowanego jaja. Doprawić łyżeczką oliwy z oliwek lub jogurtu naturalnego.
 • Kolacja: spożyć 3 średnie jabłka.

Przy zwykłym metabolizmie w ciągu dnia można stracić 1 kg.

DZIEŃ 2 – ryż

 • Śniadanie: garść gotowanego ryżu i 3 jabłka. Można zmieszać lub jeść osobno.
 • Obiad: obrać 3 jabłka, usuwając nasiona i skórkę. Pokroić na 4 kawałki i zalać wrzącą wodą na pół godziny. Dodać startą skórkę z jednej cytryny, wycisnąć sok z miąższu cytryny i wlać powstały sok. Garść gotowanego ryżu bez soli wymieszać z powstałym z jabłek puree.
 • Kolacja: porcja niesolonego gotowanego ryżu.

Przy zwykłym metabolizmie można stracić kolejne 1,5–2 kg.

DZIEŃ 3 – twaróg

 • Śniadanie: 2 jabłka i pół opakowania twarogu o niskiej zawartości tłuszczu: można wkroić jabłka do twarogu lub zjeść je oddzielnie. Główną rzeczą, nie dodawać cukru.
 • Obiad: jabłka pokroić na małe kawałki, polać sokiem z cytryny. Wymieszać niskotłuszczowy twaróg z posiekanymi orzechami, polanymi łyżką miodu. Dodać plasterki jabłka.
 • Kolacja: 100 gramów twarogu.

Przy normalnym metabolizmie traci się 2 kg.

DZIEŃ 4 – marchewka

 • Śniadanie: zetrzeć 2 duże marchewki i 1 jabłko. Wymieszać i polać oliwą z oliwek.
 • Obiad: sałatka, na śniadanie, ale zamiast oliwy z oliwek dodać miód, i posypać startą skórką z cytryny.
 • Kolacja: pieczone w piekarniku 2 jabłka, wlewając do środka po łyżeczce miodu.

Przy normalnym metabolizmie utrata kolejnych 2 kg wagi.

DZIEŃ 5 – burak-marchewka.

 • Śniadanie: ugotować 1 dużą marchewkę i średnie 2 buraki. Ostudzić i trzeć na tarce, polać z oliwą z oliwek.
 • Obiad: ugotować owsiankę na wodzie, dodać starte jabłko. Zrobić sałatkę z gotowanych jajek, gotowanych buraków i gotowanej marchewki.
 • Kolacja: 2–3 marchewki z grilla zetrzeć, posypać brązowym cukrem lub polać miodem.

Przy normalnym metabolizmie utrata 1 kg.

DZIEŃ 6 i 7: powtórzyć pierwsze dwa dni

Dodatkowe zalecenia do diety jabłkowej

Podczas całej diety należy pić dużo wody, zielonej herbaty lub naparów ziołowych. Całkowicie wykluczyć kawę, ale można pić kompoty owocowe lub świeży sok warzywny. Jeśli ktoś czuje się głodny to każdego dnia do diety może dodać 2-3 jabłka.

Przeciwwskazania do diety jabłkowej

Dieta jabłkowa ma swoje przeciwwskazania. Biorąc pod uwagę, że sok jabłkowy jest raczej agresywnym środkiem drażniącym dla żołądka, dieta jabłkowa nie jest zalecana dla osób z problemami żołądkowo-jelitowymi, a jeszcze bardziej z zapaleniem żołądka, wrzodami i innymi poważnymi chorobami. Również przejście na dietę jabłkową nie jest wskazane dla tych, którzy mają zwiększoną kwasowość w żołądku. I wreszcie: jeśli ktoś nie lubi jabłek trudno będzie wytrzymać na tej diecie.

Najbardziej doświadczeni dietetycy przeciwnicy monodiety, jako takiej radzą: jeśli ktoś zdecydował się na dietę jabłkową z trzydniową wyraźną utratą masy ciała, w interesie własnego zdrowia będzie, spożywanie jabłek na przemian z niewielką ilością białka zwierzęcego (kurczak o niskiej zawartości tłuszczu, ryby, lekki twaróg, jajka, nie więcej niż 100 gramów dziennie). Należy chudnąć z przyjemnością, aby osiągnąć pożądany efekt, ale co najważniejsze chronić swoje zdrowie.

Redakcja

Konsultacje medyczne: Anita Gajewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *