Dieta dukana – zasady, jadłospis, efekty, opinie
Spis treści wpisu - kliknij aby rozwinąć
Dieta Dukana została wymyślona i opracowana przez dietetyka francuskiego pochodzenia – Pierre’a Dukana. Program tej diety opiera się głównie na spożywaniu potraw i produktów wysokobiałkowych. Składa się z czterech etapów/faz. Pierwszy i drugi z nich pozwala stosującym zrzucić niechciane kilogramy, z kolei zadaniem trzeciego wraz z czwartym można łatwo ustrzec się przed tzw. „efektem jo-jo”, czyli znienawidzonym powrotem utraconej na diecie wagi.
Dodatkowo, dietetyk Pierre Dukan zapewnia, iż dzięki jego diecie możliwe jest zachowanie szczupłej sylwetki na wiele lat. Dodaje również, że odżywianie się dużą ilością produktów o wysokiej zawartości białka będzie bardzo korzystne dla skóry, gdyż stanie się ona jędrna i elastyczna.
Co więcej, na diecie Dukana nie będziemy odczuwać głodu oraz nie musimy martwić się liczeniem kalorii, a także możemy sięgać po przekąski (oczywiście tylko te, które zawierają dużo białka).
Zasady diety Dukana
Program diety Dukana rozpoczyna pierwszy etap. Zależnie od tego, jaką liczbę kilogramów ma się do zrzucenie, trwa on od 2 do 7 dni. Wygląda to następująco:
- jeśli chcemy schudnąć do 5 kilogramów, pierwszy etap powinien trwać dwa dni (stracimy wówczas około 0,5 do 1,5 kilograma),
- jeśli naszym celem jest 10 kilogramów – etap powinien trwać trzy dni (utrata wagi będzie wtedy na poziomie 1,5 do 2,5 kilograma),
- jeśli chcemy schudnąć do 20 kilogramów, pierwszy etap powinien trwać 5 dni. Stracimy wówczas od 1,8 do 3 kilogramów.
- jeśli pragniemy zrzucić do 40 kilogramów, pierwsza faza diety musi trwać od 7 do maksymalnie 10 dni. Wtedy możemy liczyć na utratę około 3 kilogramów.
Podczas trwania pierwszego etapu diety Dukana należy spożywać najchudsze mięso cielęce, wołowe, drób, ryby, owoce morza, nabiał (najlepiej chudy; konieczne jest wystrzeganie się sera żółtego, który jest bardzo tłusty). Mięsa powinno się grillować, gotować w wodzie lub na parze, piec. Trzeba zapomnieć wówczas o smażeniu go na oleju czy maśle. Możemy doprawiać potrawy czosnkiem, ziołami oraz cebulą.
Przykładowy jadłospis pierwszej fazy diety Dukana:
- I śniadanie: jajecznica z 2 dwóch dużych całych jaj kurzych (żółtka oraz białka) podana z serkiem wiejskim bez tłuszczu
- II śniadanie: duży jogurt naturalny lub kefir, dwa grube plastry pieczeni z kurczaka czy indyka
- obiad: podwójna pierś z kurczaka lub 300 gramowy filet z dorsza pieczony w piekarniku w ziołach i pieprzu
- podwieczorek: 200 gram twarogu z cynamonem lub ziołami (może być również ze słodzikiem, jeśli mamy na to ochotę)
- kolacja: sałatka z jajka gotowanego na twardo oraz niewielkiej puszki tuńczyka
Drugi etap diety Dukana trwa tyle, ile potrzebujemy, aby zrzucić całą nadprogramową wagę. Wówczas możemy rozpocząć już spożywanie warzyw. Tak więc, do produktów, które jedliśmy w fazie pierwszej dodajemy: ogórki, pomidory, szpinak, rzodkiewki, brokuły, szparagi, kapustę, pieczarki, pory, seler, cukinię, paprykę i marchewkę. Należy pamiętać, iż ziemniaki, ryż, kukurydza, awokado oraz warzywa strączkowe, takie jak groszek czy fasola dalej są zakazanym pokarmem. Warzywa można gotować w wodzie bądź na parze albo jeść surowe.
Przykładowy jadłospis drugiej fazy diety Dukana:
- I śniadanie: serek wiejski bez tłuszczu podany z kilkoma rzodkiewkami i pomidorem
- II śniadanie: kefir z łyżką koncentratu pomidorowego, przyprawami i z czerwoną papryką
- obiad: 200 gram ugotowanego mięsa, np. drobiowego czy wołowego, szklanka ugotowanego brokuła wraz z surówką z marchewki
- podwieczorek: 200 gram białego chudego twarogu z przyprawą lub słodzikiem
- kolacja: serek wiejski ze startym ogórkiem oraz dwoma jajkami ugotowanymi na twardo
Trzeci etap diety Dukana stanowi mniej restrykcyjną fazę, mianowicie możemy spożywać bardziej urozmaicone potrawy i więcej różnych produktów. Jednakże, jeden dzień w tygodniu należy powrócić do pierwszej fazy programu i jeść wyłącznie produkty białkowe. Na szczęście, w ramach rekompensaty dwa razy w tygodniu można sobie pofolgować i uraczyć się kieliszkiem wina czy deserem.
Jeśli chodzi o długość trwania trzeciego etapu, zależy ona od ilości zrzuconych kilogramów – ich liczbę należy pomnożyć razy 10. W efekcie dowiemy się, przez ile dni powinniśmy stosować trzeci etap diety Dukana, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty. Jest to okres, który pomaga utrwalić wagę i uniknąć efektu jo-jo.
W czasie trwania etapu trzeciego dozwolone są produkty z etapów pierwszego i drugiego oraz można pozwolić sobie dziennie na jedną porcję owoców (wszystkie z wyjątkiem wiśni, czereśni, bananów oraz winogron, ze względu na dużą zawartość węglowodanów w tych owocach). Ponadto, można spożywać w jednym dniu po dwie kromki chleba pełnoziarnistego, a także po jednym plasterku żółtego sera. Co więcej, dozwolone jest używanie tłuszczów, oczywiście w niewielkich ilościach. Jeśli chodzi o produkty zawierające skrobię, czyli ryże, kasze, makarony i ziemniaki, można spożywać je dwa razy w tygodniu. W takiej samej częstotliwości możemy jeść mięso wieprzowe oraz warzywa strączkowe.
Przykładowy jadłospis trzeciego etapu diety Dukana:
- I śniadanie: koktajl z jogurtu naturalnego i mrożonych truskawek
- II śniadanie: serek wiejski bez tłuszczu z przyprawami i kilkoma gotowanymi pieczarkami
- obiad: gotowana pierś z kurczaka lub indyka, podana z gotowanymi warzywami i ziemniakiem lub szklanką kefiru bądź jogurtu naturalnego
- podwieczorek: sałatka z tuńczyka w puszcze, jajka ugotowanego na twardo i dwóch łyżek białego twarogu wraz z przyprawami
- kolacja: mała kromka chleba pełnoziarnistego z plastrem chudej szynki z indyka
Ostatnim etapem diety Dukana jest tzw. etap stabilizacji (faza czwarta). Wówczas można już jeść wszystkie produkty, oczywiście z umiarem, ograniczając słodycze i fast foody. Dobrą praktyką jest stosowanie przez jeden dzień w tygodniu fazy pierwszej programu diety.
O czym należy pamiętać podczas diety Dukana?
Koniecznie trzeba pić dużo wody, aby uniknąć odwodnienia. Ponadto, przez pierwsze tygodnie diety można spokojnie powstrzymać się od intensywnych ćwiczeń, ze względu na osłabienie organizmu. Ważne jest także uzupełnianie witamin odpowiednimi suplementami diety.
Efekty diety dunaka
Białka, jak powszechnie wiadomo, są budulcem wszystkich komórek organizmu. Żywienie się wyłącznie produktami o wysokiej zawartości białek powoduje, że nie dostarcza się organizmowi dostarczającej ilości węglowodanów oraz tłuszczy, co powoduje, że musi on czerpać pokłady energii odłożone w tkance tłuszczowej. To właśnie powoduje tak szybką utratę zbędnych kilogramów.
Zalety i wady diety Dukana
Z jednej strony, dieta Dukana jest odpowiednia dla osób chcących szybko stracić dużą ilość zbędnych kilogramów. Z drugiej strony jednak, stosowanie jej mocno obciąża organizm poprzez powstawanie ciał ketonowych w trakcie gwałtownego spalania tkanki tłuszczowej. To z kolei prowadzi do kwasicy metabolicznej, która powoduje między innymi zaburzenia rytmu serca. Ponadto, dieta Dukana skutkuje w chorobach nerek i wątroby.
Podsumowując, dieta Dukana jest dobra dla osób bez żadnych przeciwwskazań od lekarza. Dzięki niej, można uzyskać wspaniałe efekty, jednakże może zagrażać zdrowiu.