Dieta baletnicy – zasady, efekty, jadłospis, opinie

5/5 - (1 vote)

Chyba praktycznie każdy z nas szuka możliwie, jak najskuteczniejszych sposobów na szybkie odchudzanie się. Przy czym niektórzy chcą cały proces utraty dodatkowych kilogramów i nadmiarowych centymetrów oprzeć na uprawianiu sportu, a inni decydują się na różnego rodzaju diety. Jedną z diet odchudzających jest dieta baletnicy, która już w związku z samą jej nazwą, wydaje się być dietą, dzięki której uda się nam uzyskać jak najszczuplejszą sylwetkę.

Tym samym korzysta z niej szczególnie wiele kobiet. W Internecie i różnego rodzaju czasopismach jest bardzo dużo wiadomości na temat tego rodzaju diet, których założeniem jest utrata jak największej ilości kilogramów przy możliwie jak najmniejszym wysiłku. Jednak jest to jedynie prosty chwyt reklamowy, który nie ma zbyt dużego związku ze zdrowym i racjonalnym odżywianiem się.

Jak się okazuje, dieta baletnicy to właśnie jedna z tego rodzaju diet. Według jej założeń należy dostarczać do organizmu jedzenie, mające bardzo niską wartość energetyczną, co powoduje, że organizm szybko i łatwo straci kilogramy. Jednakże w znacznej części przypadków po zakończeniu tego typu kuracji może dojść do pojawienia się niechcianego efektu jo-jo. Dokładną charakterystykę tej diety znajdziecie poniżej…

Zasady diety baletnicy

Dieta baletnicy jest dietą odchudzającą, trwającą 10 dni, dzięki której przynajmniej w teorii można uzyskać niesamowite efekty. Przy jej pomocy można bowiem zrzucić nawet 10 kg w 10 dni. Zatem, tempo, w jakim dochodzi przy jej zastosowaniu do zrzucenia wagi jest naprawdę niezmiernie szybkie. Wszystko to odbywa się tylko dlatego, że dieta baletnicy stanowi tak naprawdę po prostu pół-głodówkę, prowadzącą do nagłego, znacznego zmniejszenia masy ciała kosztem wyniszczania naszego organizmu.

Dokładne założenia diety baletnicy są takie, aby ograniczyć nasz dzienny jadłospis jedynie do jednego produktu i to oczywiście w ograniczonej ilości. Przy czym jeden z wariantów diety mówi o tym, aby konkretne produkty jeść w dwudniowych cyklach, natomiast drugi daje nieco więcej swobody i wymienia się w nim produkt do wyboru na dany dzień.

Jadłospis diety baletnicy

Jadłospis w diecie baletnicy jest niewątpliwie bardzo niskoenergetyczny i niewłaściwie zbilansowany. Jednakże istnieje pewna dobrowolność w doborze odpowiedniego dla siebie jednego z jej dwóch wariantów. Przy czym I z nich opiera się na dwudniowych cyklach i kształtuje się następująco:

 • w czasie pierwszych dwóch dni pije się tylko wodę. Równocześnie można wypijać kawę, ale tylko, jeśli nie będzie się jej słodzić, w ilości, która nie przekroczy 4 filiżanek, wielkości 250 mililitrów na dobę;
 • 3. i 4. dzień – należy spożywać tylko odtłuszczony nabiał, w tym biały ser, jogurty i mleko;
 • 5. i 6. dzień – dieta obejmuje przede wszystkim ziemniaki w mundurkach, które można zjadać w ilości do 11 sztuk dziennie;
 • 7. i 8. dzień – należy jeść jedynie białe, ugotowane mięso (nie więcej niż 0,5 kg na dzień);
 • 9. i 10. dzień – opiera się na jedzeniu samych warzyw, szczególnie zielonych.

II wariant – w czasie trwania każdego dnia diety można spożywać tylko jeden z produktów, znajdujących się na poniższej liście, pamiętając o tym, aby się nie powtarzały te same produkty w kolejnych dniach trwania diety:

 • migdały – zmniejszają uczucie głodu, zapobiegając przy tym chęci podjadania słodyczy;
 • mleko – służy poprawie przemiany materii, przyswajaniu wapnia i dostarczaniu do organizmu wszystkich najważniejszych witamin;
 • jaja – przez wzgląd na zawartość białka w swoim składzie efektywnie eliminują chęci do podjadania;
 • sałata – jej zadaniem jest dostarczanie wielu witamin, ma mało kalorii, a przede wszystkim naprawdę skutecznie wypełnia żołądek;
 • seler – wspomaga usuwanie nadmiaru wody z organizmu;
 • szparagi – służą regulacji zarządzania gospodarką wodną organizmu;
 • jabłka – mają w sobie dużo błonnika i skutecznie pomagają spalać zbędną tkankę tłuszczową;
 • grejpfruty – wspomagają spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej;
 • chudy drób – służy skutecznemu spalaniu tkanki tłuszczowej, a do tego jest niezbędne w procesie budowania masy mięśniowej;
 • woda – substancja konieczna do przeżycia, w skuteczny sposób usprawnia przemianę materii, istotnie zmniejszając uczucie głodu.

Pomimo ogromnej restrykcji i bardzo mocno ograniczonego jadłospisu dieta baletnicy jest stosowana dosyć często. Jest to niewątpliwie związane z ogromnym naciskiem, jaki w dzisiejszych czasach kładzie się na utrzymanie szczupłej sylwetki, a już sama jej nazwa sprawia, że wydaje się, jakoby efektem jej stosowania było uzyskanie figury baletnicy. Baletnice, rzeczywiście są niezmiernie szczupłe, jednakże najczęściej płacą za to dużą cenę, cierpiąc z powodu licznych zaburzeń, czego rezultatem są często różnego rodzaju problemy natury zdrowotnej.

Przeciwwskazania dla diety baletnicy

Takiego rodzaju diety powinni unikać przede wszystkim wszyscy Ci, którym zależy na jak najdłuższym zachowaniu zdrowia. Natomiast pod żadnym pozorem nie powinny jej stosować dzieci, młodzież oraz kobiety w ciąży. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że bezpieczna dieta odchudzająca powinna prowadzić maksymalnie do utraty jednego kilograma tygodniowo.

Jeśli do redukcji naszej wagi dochodzi szybciej może to sprawić, ze nasza skóra utraci jędrność i pojawią się na niej nieestetyczne rozstępy. W trakcie trwania diety baletnicy możemy także odczuwać różnego rodzaju przykre dolegliwości, w tym między innymi związane z niedoborami witamin i innych składników odżywczych.

Jednakże, jeśli komuś zależy tylko na jak najszybszym zgubieniu zbędnych kilogramów, nie patrząc na to, jaki wpływ będzie to miało na jego zdrowie – dieta baletnicy to bez wątpienia dieta, z której efektów powinien być zadowolony. Powinien on przy tym mieć na uwadze fakt, że ma ona trwać nieprzerwanie przez 10 dni, a nie przez miesiąc, czy dwa.

Wady i zalety diety baletnicy

Wśród zalet należy wskazać przede wszystkim szybko dostrzegalne efekty odchudzania i łatwe zasady stosowania diety. Niestety, dieta tego rodzaju to tak naprawdę nie dieta (sposób na zdrowe odżywianie się) tylko typowa głodówka, która istotnie ogranicza nam dostarczane do organizmy makro- i mikroelementy. Już pierwsze dwa dni są oparte tylko o przyjmowanie płynów, co szybko prowadzi do osłabienia.

Co więcej w diecie dopuszcza się picie kawy i to w dosyć dużych ilościach, co jeszcze dodatkowo wypłukuje z organizmu różne cenne minerały. Zatem, nie dość, że wraz z dietą nie dostarcza się żadnych cennych składników diety do organizmu to jeszcze do tego dochodzi do ich wypłukiwania.

Niewątpliwą wadą jest częste złe samopoczucie osób, będących na diecie, a do objawów zalicza się bóle i zawroty głowy oraz ogólne osłabienie organizmu. W związku ze znacznym ograniczeniem produktów, znajdujących się w diecie o bardzo niskiej podaży energetycznej nasza dieta staje się bardzo uboga, a brak potrzebnych nam do życia witamin i związków prowadzi do wyniszczenia organizmu. Podsumowując, z pewnością stosowanie diety baletnicy niesie za sobą więcej szkód niż korzyści dla naszego zdrowia.

Redakcja

Konsultacje medyczne: Anita Gajewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *