Dieta 1500 kcal – zasady, jadłospis, efekty
Spis treści wpisu - kliknij aby rozwinąć
Dieta 1500 kcal to jeden z najchętniej wybieranych diet ekspresowych przez kobiety. Chętnie wybierana jest przez kobiety, które chcą w szybki sposób stracić nadprogramowe kilogramy za pomocą diety. Dietetycy mówią, że dieta ta jest najlepsza dla kobiet o wadze do 70 kg i wzroście do 1,65 m. Jest to również dieta dla kobiet, które nie prowadzą aktywnego trybu życia. W innym przypadku dieta 1500 kcal może nie spełniać swoich założeń, a nawet być niebezpieczna dla zdrowia.
Należy jednak pamiętać, że dieta 1500 kcal to dieta redukcyjna. Jest to również dieta niezwykle restrykcyjna, dlatego też, aby ją stosować w pełni bezpiecznie, najpierw trzeba wykonać sobie badania, aby sprawdzić czy wszystko z naszym zdrowiem w porządku. Tylko w pełni zdrowy organizm jest w stanie „być” na diecie 1500 kcal bez uszczerbku na zdrowiu. Warto więc wraz z kompletem aktualnych badań skonsultować pomysł przejścia na dietę z lekarzem. Będziemy mieć wtedy pewność, że odchudzamy się w sposób bezpieczny, a w naszym organizmie nie zajdą żadne niepokojące zmiany.
Jeśli stan zdrowia pozwala na rozpoczęcie tego rodzaju diety to należy przygotować się do niej odpowiednio. Przede wszystkim trzeba poznać wszystkie zasady diety 1500 kcal oraz przygotować odpowiedni jadłospis. Tylko wtedy możemy być pewni, że dieta przyniesie oczekiwane efekty i nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie.
Zasady diety 1500 kcal
Już sama nazwa diety wskazuje, że jej główną zasadą jest spożywanie 1500 kcal dziennie. Może być stosowana nieprzerwanie przez 7 dni, potem należy zrobić przerwę. Warto podkreślić, że nie można jej stosować zbyt często, bo jest restrykcyjna i można nabawić się niedoborów ważnych składników odżywczych w organizmie. Dieta 1500 kcal musi być bogata w produkty o dużej zawartości białka.
Do najważniejszych produktów, które wręcz należy włączyć do diety należą drób, twarogi, jogurty naturalne, ryby. W diecie muszą też znaleźć się pełnoziarniste produkty zbożowe takie jak pieczywo żytnie, pieczywo razowe, ryż, ryż brązowy, pęczek, kasza gryczana, naturalne płatni owsiane, otręby pszenne, orzechy. Ważne jest to, by na czas trwania diety zrezygnować ze słodyczy, słodzonych napojów, białego pieczywa czy po prostu tłustych potraw.
Najbardziej sycące musi być śniadanie. To ono da energię na początek dnia i wykonywanie codziennych obowiązków. Na drugie śniadanie warto sięgnąć po owoc lub koktajl owocowy, owocowo-warzywny lub warzywny. W czasie obiadu stawiamy na chude mięsa – drób, ryby. Ważne jest to, by przygotowywać je możliwe bez dodatku tłuszczu. Polecamy tutaj pieczenie, grillowanie, ewentualnie podsmażanie na patelni, która nie wymaga dodawania tłuszczu. Podwieczorek to kolejna przekąska taka jak drugie śniadanie – najlepiej sięgnąć po raz kolejny po owoc lub koktajl. Kolacja powinna być lekka, ale sycąca.
Pamiętajmy, by ostatni posiłek zjeść przynajmniej trzy godziny przed snem. Ważne jest również to, by wszystkie posiłki spożywać w stałych odstępach czasowych, śniadanie natomiast maksymalnie po 60 minutach od wstania z łóżka. To bardzo ważne, aby trzymać się wspomnianych zasad. Pozwoli to nie tylko zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale przede wszystkim nie odczuwać skutków ubocznych diety.
Przeciwwskazania do korzystania z diety 1500 kcal
Tak jak wspominaliśmy na początku, dieta 1500 kcal jest restrykcyjna i polega na znaczniej redukcji składników odżywczych, dlatego może być stosowana tylko przez osoby w pełni zdrowe, które nie skarżą się na żadne dolegliwości ze strony swojego organizmu. Przeciwwskazaniami są jakiekolwiek odchylenia od norm w badaniach, które powinny być wykonane przed rozpoczęciem diety.
Dieta nie może być stosowana przez nastolatki w trakcie wzrostu, kobiety w ciąży, karmiące piersią. Dieta nie jest wskazana również dla kobiet bardzo aktywnych fizycznie, gdyż w takim przypadku dieta ta będzie niedoborowa. Warto zaznaczyć, że dieta ta nie jest również odpowiednia dla kobiet wysokich powyżej 1,7 m, gdyż tak jak w przypadku kobiet bardzo aktywnych fizycznie dieta 1500 kcal może powodować zbyt duże niedobory.
Przykładowy jadłospis diety 1500 kcal
Dietę 1500 kcal można stosować maksymalnie przez 7 dni. Mimo bardzo ograniczonej liczby kalorii można zaplanować urozmaicone posiłki. Dlatego jeśli planujesz przejście na dietę 1500 kcal to wcześniej zaplanuj posiłki, zrób listę zakupów. Pozwoli Ci to utrzymać dietę i nie zastanawiać się, co powinno się zjeść danego dnia. Poniżej prezentujemy przykładowy jadłospis na 7 dni diety 1500 kcal. Wszystkie produkty są łatwo dostępne w każdym sklepie.
Dzień pierwszy
śniadanie: płatki owsiane z jogurtem naturalnym i bananem
drugie śniadanie: owocowo-warzywny koktajl
obiad: pieczona pierś z kurczaka z ziemniakami z wody, pomidor
podwieczorek: ulubiony owoc
kolacja: 2 kanapki z pieczywem pełnoziarnistym i chudą szynką z indyka
Dzień drugi
śniadanie: owsianka z owocami sezonowymi
drugie śniadanie: maślanka, jabłko
obiad: filet z indyka w sosie sojowym, ryż basmati
podwieczorek: 2 jabłka
kolacja: 2 jajka na miękko, 2 kromki chleba, pomidor
Dzień trzeci
śniadanie: jajecznica z 2 jajek, kromka chleba, pomidor
drugie śniadanie: jogurt naturalny, jabłko
obiad: filet z kurczaka marynowany w ziołach, ziemniaki z koperkiem
podwieczorek: banan
kolacja: pulpety z fasoli w sosie pomidorowym
Dzień czwarty
śniadanie: jogurt z płatkami górskimi z dodatkiem orzechów
drugie śniadanie: koktajl warzywny
obiad: filet z makreli w ziołach, ziemniaki w mundurkach, pomidor
podwieczorek: 2 śliwki i jabłko
kolacja: 2 kromki chleba pełnoziarnistego z chudą wędliną z kurczaka
Dzień piąty
śniadanie: omlet z dwóch jaj z jogurtem naturalnym
drugie śniadanie: banan
obiad: 200 gram pieczonego kurczaka w ziołach, porcja ryżu
podwieczorek: banan, brzoskwinia
kolacja: pasta z tuńczyka, dwie kromki chleba pełnoziarnistego
Dzień szósty
śniadanie: jajecznica z dwóch jajek ze szczypiorkiem
drugie śniadanie: owoc
obiad: zupa pomidorowa z ryżem,filet z łososia z ziemniakami
podwieczorek: koktajl warzywny
kolacja: dwie kanapki z chlebem pełnoziarnistym i pastą jajeczną ze szczypiorkiem
Dzień siódmy
śniadanie: jajko na twardo ze szczypiorkiem, kromka chleba pełnoziarnistego
drugie śniadanie: koktajl owocowy
obiad: dorsz zapiekany z ziemniakami, pomidor
podwieczorek: 2 jabłka
kolacja: zupa krem z pomidorów z dodatkiem chilli
Wady diety 1500 kcal
Dieta 1500 kcal wiąże się ze znaczną redukcją składników odżywczych, co może prowadzić do niedoborów w organizmie. Jest to dieta bardzo restrykcyjna, wyłącznie dla osób w pełni zdrowych. Nie może być utrzymywana dłużej niż 7 dni. Po tak „ostrej diecie” należy bardzo dokładnie pilnować swoich nawyków żywieniowych, bo szybko utracona waga na diecie 1500 kcal może bardzo szybko powrócić ze zdwojoną siłą.
Zalety diety 1500 kcal
Dieta 1500 kcal to dieta, na której bardzo szybko tracimy nadprogramowe kilogramy. Efekty widoczne są bardzo szybko, co motywuje nas do wytrwania w postanowieniach. Warto zaznaczyć, że będąc na diecie 1500 kcal maksymalną ilość czasu, czyli 7 dni, możemy stracić nawet 3 kilogramy. To naprawdę jedna z tych diet, na której efekty nie trzeba długo czekać.
Przeczytaj również: